Soovite spetsialisti abi?

Võtke meiega ühendust

Pistikupesa paigaldus

Pistikupesa paigaldus on üks väiksemaid ja tihti tellitavamaid töid.

Pistikupesa paigaldamine on keerukas ja erilist hoolt vajav juhul, kui seinas on väärikas vanuses elektrijuhtmed. See vihjab aga iseenesest varsti vajalikele suuremas mahus töödele, vähemalt elektrijuhtmete või selle ühe juhtme vahetamisele, kui seda pistikupesa kasutavad mitmed tarbeseadmed.

Pistikupesasid on mitmeid erinevaid. Neid on alates üksikutest kuni mitmikuteni ja tavaruumi sobivatest kuni erilahendusteni, näiteks niisketesse ruumidesse. Igale ruumile tuleks valida vastavalt võimalustele ja vajadustele sobivad pistikud.

Enamik pistikuid on Saksamaa standarditele vastavad, nimivooluga 16A, pistikupesad. Lisaks on elektripliitide ja muude võimsamate (nimivooluga üle 16A) elektritarbeseadmete ühendamiseks kasutusel suurema nimivooluga (nt. 25 A) eripistikupesasid.

Peale elektrivõrgupistikupesade on olemas veel ka telefoni-, antenni- ja arvutipistikupesad. Tihti paigaldatakse need kasutusmugavuse huvides elektritarvitite pistikupesadega kõrvuti.

pistikupesade paigaldamine, pistikupesa paigaldus

Pistikupesade paigaldamisel veendu ohutuses

Pistikupesa paigalduse eel veendu, et pistikupesas ja juhtmetes ei ole pinget. Elekter peab olema kilbist välja lülitatud. Vähimagi kahtluse korral palume elektritöid ise mitte teostada, et tagada ohutus.

Pistikupesad tuleb paigaldada õigele kõrgusele ja turvalisse kohta. Eriti oluline on see vannitubade puhul. Vannitubades tasub kasutada katva kaanega pritsmekindlaid pistikuid, paigaldades need vastavalt võimalustele alati sanitaartehnikast ja voolavast, pritsivast veest eemale. Kui peres on väikseid lapsi, siis tasuks pistikupesad paigaldada piisavalt kõrgele ja kasutada vastavaid pistikukatteid.

 

Kokkuvõtteks soovitused pistikupesade paigaldamisel:

  • valida sobilikud pistikupesad vastavalt ruumi olemusele
  • enne paigaldamist lülitada elekter kilbist välja ja veenduda ohutuses
  • vajadusel kasutada elukutselise elektriku teenuseid