Valgustite valimine koju

Valgustid kodus on nagu kroonijuveelid – need ei ole kõige olulisemad tükid kogu sisutuses, kuid õigesti valituna annavad nad kodule selle õige fiilingu, õige sära.

Kuigi neil on ka oma praktiline funktsioon siiski olemas. Loomulikult anda pimedal ajal valgust – olgu see siis niisama õdusaks taustaks, lugemiseks või töötegemiseks.

 

  • Missuguseid valgusteid vajad?

Alustuseks on vaja lähtuvalt vajadustest ja sisekujundusest otsustada, kas vajad põrandalampi, laelampi, seinalampi või laualampi. Või erinevaid. Kuid kuhu?

On hea, kui lampide paigutus on juba algselt elektriprojekti tegemisel läbi mõeldud, et juhtmed, pistikud ja lülitid oleks õigetesse kohtadesse veetud.

Vastasel juhul tuleb leppida sellega, et põrandalambi juhtmed looklevad mööda seinaääri või laelamp ripub alla hoopis sealt, kus teda tegelikult vaja ei olegi.

 

  • Lambi suurus

Väga palju tehakse seda viga, et ei mõõdeta tegelikult valgusti suurust ega ka toa või valgustatava ala suurust, kuhu see valgusti pannakse.

Usaldatakse oma silmamõõtu. Silmamõõt aga võib tunduda kord nii kord naa sõltuvalt sellest, kuidas valgusti on poes või kataloogis esitletud. Aga sõltuvalt ka sellest, kas kodus on muu sisustus ka juba paigas või mitte.

Enamasti kiputakse valima siiski pigem liiga väike valgusti.

Näiteks laualambi valimisel tuleks lähtuda eelkõige lauaplaadi suurusest ja kõrgusest.

Üldjuhul  ei peaks lamp olema kõrgem kui 1,5kordne laua kõrgus ning lambivari ei peaks ulatuma üle lauaplaadi.

Samuti võiksid mõelda laualambi kaalu peale – vähem käidavamas kohas võib see kergem olla. Rohkem käidavamas kohas aitab raskem kaal lambil stabiilsemana ühel kohal püsida, vähenedes värelusi.

Eriti kui ka lapsed sealt tihti mänguhoos mööda jooksma kipuvad.

Teine reegel laualambi valimiseks on see, et nii seistes kui istudes ei tohiks olla näha lambipirn.

See esiteks ei näe hea välja ning teiseks on lihtsalt ka pimestav. Kui laualambi pirn paistab silma, siis ilmselt on laualamp liiga kõrge(l).

  • Laest alla rippuvad lambid

Ka siin on oluline pöörata tähelepanu lambi suurusele võrreldes alaga, mida see lamp valgustama peaks.

Võid valida ühe suurema ripplambi või võtta väiksemad grupeerituna.

Viimasel juhul on soovitatav, et grupis olevad valgustid ripuvad erinevatel kõrgustel.

Loomulikult tuleb arvestada ka riputuskõrgusega –  püstiseistes või istudes kui lamp on  mõeldud rippuma näiteks diivanilaua kohale.

 

  • Stiil

Tänapäeval on valgusteid saadaval väga erinevates stiilides, nagu enam-vähem kõike muudki.

Nii on võimalik valida modernset, klassikalist, traditsioonilist valgustit. Või vahetada oma valgusteid tihedamini, käies kaasas moetrendidega.

Ilmselt ei pea meelde tuletama, et valgusti peaks sobima kogu ülejäänud kujundusega.

Kuid julge ka katsetada erinevate stiilide, materjalide ja värvide kombineerimist – see annab toale hoopis erineva tunnetuse, tekivad omapärased visuaalsed ja stiililised kihid.

Näiteks magamistoas võid katsetada öökapilampide ja eraldiseisva põrandalambi kombineerimist, tavapärase "üks-lamp-laes" asemel.

Kui kardad valikuga mööda panna, siis hea reegel siinkohal on see, et katseta erinevaid lambialuseid, kuid hoia lambivarjud ühtsena nii värvi, materjali kui stiili osas.

 

  • Nõrgem või võimsam?

Lambist saadava soovitud valguse hulk sõltub eelkõige sellest, milleks antud valgustit on plaanis kasutada.

Lihtsa õdusa, või ka romantilise taustavalguse loomiseks piisab väiksema võimsusega ja soojema värvustemperatuuriga pirnidest.

Mugavaks lugemiseks ja töötegemiseks on aga vaja tunduvalt võimsamat valgusallikat.

Soovitame led-pirnega, mis "tavapirnidega" võrreldes sama elektrivõimsuse juures annavad välja tunduvalt enam valgust.

 

  • Kokkuvõtteks

Valgustid on täiendav võimalus anda sinu kodu sisekujundusele nö viimast lihvi ning lisada hubaseid detaile – olgu selleks värvide mäng, sära või ilusa lambi disainikunst.

Lisaks sellele muidugi, et lamp annab ka vajalikku valgust. Ideaalis on valgustite liigid ja asukohad mõeldud läbi juba elektriprojekti tegemise ajal, enne kui seinad saavad tapeeditud või värvitud.

Seejärel jõuad veel rahulikult valida täpselt seda õiget stiili ja värvi valgustit.